Termosy na jedzenie

Termosy na jedzenie

Termosy na jedzenie są bardzo przydatnym elementem ekwipunku, który doskonale sprawdza się podczas uprawiania turystyki górskiej i kampingowania. Za jego pomocą można łatwo utrzymać temperaturę przechowywanego posiłku, co wynika z zastosowania próżni technicznej. Termos posiada wewnętrzną przestrzeń o bardzo niskim ciśnieniu, ograniczoną cienkimi ściankami. Taki układ zmniejsza podatność zwartości na zmiany temperatury pod wpływem otoczenia, zapewniając komfort przechowywania żywności.

Spis treści:
Najważniejsze cechy
Pojemność i rozmiar
Wytrzymałość i właściwości termiczne
Bezpieczeństwo użytkowania
Dlaczego warto?
Nasza oferta

Czym powinny wyróżniać się dobre termosy na jedzenie?

Termosy na jedzenie powinny zapewniać wygodę przechowywania żywności podczas wyprawy w terenie, zwłaszcza w mroźne i chłodne dni. W takim naczyniu można też trzymać posiłki spożywane na zimno, ponieważ termos zabezpiecza również przed wpływem promieni słonecznych w cieplejszym sezonie. Decydując się na zakup takiego termosu, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na różne parametry. Rozbudowaną listę takich akcesoriów o zróżnicowanym zastosowaniu oferujemy w naszym sklepie ProAdventure.

Pojemność i rozmiar

Do najważniejszych parametrów termosu zalicza się jego pojemność. Im będzie ona większa, tym wyższy będzie ciężar całego akcesorium. Duże termosy pozwalają jednak na przechowywanie większego zapasu żywności, co ma duże znaczenie w terenie. Pojemność około 1 l z powodzeniem wystarczy na zapewnienie posiłku nawet dwóm osobom. Średnie termosy 750-800 ml polecane są w przypadku większych potrzeb kalorycznych, natomiast jako standard dla większości użytkowników uznaje się małe naczynie o pojemności ok. 500-600 ml.

Wytrzymałość i właściwości termiczne

Duże znaczenie ma również wytrzymałość takiego termosu. Wiele produktów niskiej jakości posiada bardzo delikatne wkłady, które łatwo pękają. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu wykonanego z metalu, zapewniającego znacznie wyższą trwałość. Najczęściej do produkcji używana jest stal, która powinna odznaczać się odpowiednią jakością. Istotnym parametrem są także właściwości termiczne samego naczynia. Termos powinien utrzymywać na długo temperaturę przechowywanego posiłku, aby po kilku godzinach żywność wciąż była odpowiednio ciepła. Stosowne właściwości termiczne zapewnią też ochronę jedzenia przed ewentualnym zepsuciem. Warto pamiętać, że posiłek szybciej będzie się wychładzał w termosie nienapełnionym całkowicie. Z tego względu utrzymywanie temperatury może nie być efektywne, jeżeli przykładowo litrowy termos wypełnimy jedynie do połowy.

Znajomi na biwaku

Bezpieczeństwo użytkowania

Posiłek przechowywany w termosie jest najczęściej bardzo gorący, a dodatkowo znajduje się on pod ciśnieniem. Jeżeli naczynie przypadkowo odkręci się podczas transportu, jego zawartość może stwarzać pewne zagrożenie. Niekomfortowa jest też gorąca para, która ulatnia się podczas otwierania termosu. Z tego względu warto wybrać model wyposażony w specjalny zawór bezpieczeństwa, który pozwala na bardziej kontrolowane otwieranie naczynia oraz wyrównanie ciśnienia. Przydatnym rozwiązaniem będzie też zewnętrzna powłoka antypoślizgowa, zapewniająca stabilność podczas trzymania termosu. Takie rozwiązanie niweluje ryzyko przypadkowego upuszczenia naczynia w przypadku korzystania z niego zamarzniętymi dłońmi. Powłoka antypoślizgowa ułatwia też obsługę termosu w rękawiczkach.

Dlaczego warto wybrać termos Esbit na ciepłe jedzenie i jakie są opinie na jego temat?

Termos Esbit na ciepłe jedzenie to nowoczesne, mające dobre opinie akcesorium. Zostało bowiem opracowane przez firmę wprowadzającą do swoich projektów wiele praktycznych i unikatowych rozwiązań. Produkty tej marki zwracają uwagę licznymi funkcjami, które podnoszą wygodę i bezpieczeństwo użytkowania w warunkach zewnętrznych. Termosy tego producenta wyposażane są w podwójne ścianki, co zapewnia dużo lepszą izolację i ochronę próżni technicznej. Ciepło nie ucieka również górą, ponieważ poszczególne modele dysponują podwójnymi zakrętkami. Użytkownicy doceniają innowacyjny system uszczelniania. Marka oferuje produkty o wielu różnych pojemnościach, z których wszystkie wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi oraz odpowiednimi właściwościami termicznymi. Termosy te poddane zostały również licznym testom, które potwierdzają ich wysoką jakość niezależnie od wybranej wielkości.

Nasza oferta

Nasz sklep internetowy ProAdventure stale się rozwija, a naszą ofertę kierujemy do osób zainteresowanych profesjonalnym sprzętem wspinaczkowym oraz turystycznym. Wyposażenie dostępne w naszym asortymencie dobieramy bardzo starannie, włącznie z podstawowymi elementami ekwipunku. Jesteśmy grupą pasjonatów, którzy chcą podzielić się z klientami doświadczeniami i umiejętnościami oraz wypromować w kraju turystykę górską i sporty wspinaczkowe. Zachęcamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu ProAdventure.