Wybieramy uprząż wspinaczkową

Wybieramy uprząż wspinaczkową

Uprząż to jeden z podstawowych i obowiązkowych elementów wyposażenia podczas wspinaczki górskiej. Zapewni Ci ona bezpieczeństwo, kiedy będziesz pokonywać kolejne skały i ściany. Sprawdź, jakie rodzaje uprzęży znajdziesz na rynku, czym się one różnią oraz na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu.


Spis treści:
Historia uprzęży
Rodzaje uprzęży
Uprząż wspinaczkowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Historia uprzęży

Posiadanie uprzęży wspinaczkowej to jak posiadanie szczoteczki do zębów. Ten element górskiego wyposażenia, wraz z linami, uznaje się za obowiązkowy.

Początków profesjonalnej uprzęży dopatruje się u końca XIX wieku. Jedni miłośnicy wspinaczki uważają, że wynalazła ją kobieta, holenderka Jeanne Immink, inni, że pierwsze uprzęże skonstruowali Brytyjczycy w latach ’60, ubiegłego wieku. Są też tacy, którzy głoszą, że powstały one dzięki wspinaczom z Yosemite. Wraz z upływem czasu ich wygląd się zmieniał, były poprawiane, aż do stanu obecnego, który dobrze założony gwarantuje pełnię bezpieczeństwa. Dzisiejsze uprzęże w większości wykonane są z nylonu, pianki i siateczek, a także polietylenu. Są wygodne, lekkie i prawie ich nie czuć podczas noszenia. Zanim jednak ten element wyposażenia wspinaczkowego pojawił się na rynku, wspinacze chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, obwiązywali się linami.

Rodzaje uprzęży

Ze względu na miejsce założenia oraz budowę wyróżniamy:

Uprzęże piersiowe – najnowsze modele są bardzo lekkie, dzięki czemu nie odczuwa się ich obecności na klatce piersiowej. Stosowane są zazwyczaj na via ferratach i w czasie wspinaczki techniką sztucznych ułatwień, czyli inaczej hakową. Zadaniem uprzęży piersiowej jest utrzymanie osoby wspinającej się w pozycji pionowej podczas upadania oraz zapewnienie większej równowagi podczas wspinaczki. Przydatne są na przykład podczas wspinania się z ciężkim bagażem na plecach.

Uprzęże biodrowe – ta uprząż wspinaczkowa zbudowana jest z pasa biodrowego oraz dwóch pętli udowych, które łączą się ze sobą za pomocą łącznika, taśm podtrzymujących i klamer. Najważniejszym elementem jest tak zwana pętla asekuracyjna. Do pasa biodrowego przymocowana jest również szpejarka, na której wiesza się szpej i inne uzbrojenie. Warto, pamiętać, że linę do uprzęży mocujemy przez podwójną ósemkę. Uprząż biodrowa jest uniwersalną, sprawdza się zarówno w górach, na skałkach, jak i w halach, na ściankach wspinaczkowych.

Uprzęże pełne – to połączenie uprzęży piersiowej z biodrową. Najczęściej posiada 2-6 punktów zaczepienia.

Ze względu na zastosowanie, najczęściej wykorzystuje się uprzęże górskie, skałkowe, sportowe, skiturowe, jaskiniowe, via ferraty, kanioningowe i przemysłowe.

Uprząż wspinaczkowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wybierając uprząż wspinaczkową, powinieneś zwrócić uwagę na posiadane atesty (od UiAA oraz CEN, a także certyfikat CE) oraz, czy jest to model damski, czy męski. Wbrew pozorom ma to znaczenie, bowiem wersje dla kobiet są inaczej wyprofilowane. Istotny jest również rozmiar i waga. Pomimo że na rynku dostępne są uprzęże tak zwane one size, to lepiej dobrać odpowiednią do swoich gabarytów. Dzięki temu będziesz mógł również regulować jej wielkość ze względu na ilość ubrań, które na siebie założysz. Wagę uprzęży redukuje zastosowanie poliuretanowej pianki Eva, która ma również tę zaletę, że „oddycha”. Wybieraj uprzęże z klamrami Slide – Lock, które znacznie ułatwiają ich zapinanie i szybką regulację oraz z przynajmniej kilkoma szpejarkami.

Jak dbać o uprząż wspinaczkową?

Bez względu na to, jaką uprząż kupisz, musisz dokonywać jej regularnego przeglądu. Taka kontrola powinna odbywać się w zależności od tego, jak bardzo eksploatujesz swój sprzęt. Im częściej z niego korzystasz, tym częściej ją oglądasz. Zazwyczaj należy ją wymienić po 5 latach, taki czas gwarancji najczęściej dają producenci. Jednak niektórzy doświadczeni wspinacze robią to już po 2-3 latach, a inni po 10.

Na długość stosowania uprzęży wpływa również to, jak o nią dbasz. Większość z nich możesz spokojnie uprać w pralce, wykorzystując do tego program do tkanin delikatnych lub prania ręcznego. Jeśli nie jest bardzo brudna, upierz ją w samej wodzie, ewentualnie wybierz płyn do tkanin delikatnych. Możesz też wyczyścić swój sprzęt ręcznie, wilgotną ściereczką.

Oferta proadventure.pl

W naszym sklepie górskim, proadventure.pl, możesz kupić uprzęże wspinaczkowe najwyższej jakości. Takie, które nie tylko zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas wspinaczki w górach, na ściankach wspinaczkowych, czy też ściankach, ale również będą to robić wiele lat. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą modeli znanych marek, takich jak Ocun, Lhotse, Climbing Technology. Możesz być pewien, że posiadają wszystkie wymagane atesty i są wygodne z normami europejskimi.