Via Ferraty – wyższy stopień górskiej wspinaczki

Via Ferraty – wyższy stopień górskiej wspinaczki

Potrzebujesz więcej wrażeń i emocji podczas pokonywania górskich szlaków? Skompletuj sprzęt i wybierz się na via ferraty. Zacznij od łatwego szlaku o małym kącie nachylenia i długich ścieżkach, a zakończ na ekstremalnie trudnym. W poniższym artykule poinformujemy cię, czym są via ferraty i w jaki sposób zachować na nich bezpieczeństwo.

Spis treści:

Czym jest via ferrata?

Jak zachować bezpieczeństwo poruszając się po via ferratach?

Obowiązkowy sprzęt na żelaznych drogach

Zakupy w proadventure.pl

Czym jest via ferrata?

Via ferrata to bardzo popularne na południu Europy szlaki wspinaczkowe. Można je spotkać między innymi w Hiszpanii, Austrii i we Włoszech. Charakteryzują się trudnymi podejściami, na których należy wykorzystać dodatkowe, metalowe elementy zabezpieczające. Istotne jest również to, że współczynnik odpadnięcia na żelaznym szlaku wynosi bardzo często powyżej 2. Via ferraty to również idealne szlaki dla wspinaczkowych amatorów. Pozwalają one wspinać się na po pionowych ścianach wszystkim chętnym dodatkowych emocji na górskich szlakach. Jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego.

Via ferraty w każdym kraju mają różne oznaczenia swoich trudności. Zazwyczaj podzielone są na pięć lub sześć kategorii. Na łatwych do pokonania szlakach występują długie ścieżki, a ściany mają mały kąt nachylenia. Są zalecane one amatorom i osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu wspinaczką. Na trudniejszych drogach wymagane już są konkretne umiejętności wspinaczki, jak również dobra kondycja fizyczna. Wybierając się na trasy ekstremalne, należy przejść odpowiednie przeszkolenie. Na każdym stopniu trudności są zamocowane stalowe zabezpieczenia, łańcuchy, wsporniki, drabinki, liny, wiszące mosty oraz inne elementy gwarantujące bezpieczeństwo na danym odcinku. Dostosowane są one do trudności danego szlaku.

Jak zachować bezpieczeństwo poruszając się po via ferratach?

Chcąc zachować bezpieczeństwo, poruszając się po via ferratach, najpierw dobrze zapoznaj się z warunkami, jakie na nich panują. Ponadto, sprawdź pogodę w dniu zaplanowanej wyprawy. Kiedy już znajdziesz się u stóp góry, wówczas załóż uprząż i kask, zamocuj karabinki na stalowej linie i sprawdź sprzęt, czy jest prawidłowo zamocowany. Pamiętaj, aby przez cały czas, idąc w górę, przynajmniej jedną ręką trzymać się liny. Zawsze też zachowuj odpowiednią odległość od osób idących przed Tobą.

Obowiązkowy sprzęt na żelaznych drogach

Jeśli chcesz samodzielnie skompletować sprzęt na via ferraty, to pamiętaj, że muszą znaleźć się w nim przede wszystkim

  • lonże – koniecznie powinny posiadać absorbery energii. W przypadku oderwania się od ściany pozwolą na hamowanie. Lonże kupisz w zestawie z dwoma karabinkami. Powinna posiadać certyfikat EN 958/UIAA 128, a karabinki certyfikat UIAA 121
  • kask – nie możesz o nim zapominać nawet na chwilę. Ne zdejmuj go pod żadnym pozorem. Ochroni Cię między innymi przed spadającymi kamieniami. Wybierz kask wspinaczkowy z otworami wentylującymi. Zwróć uwagę, aby posiadał certyfikat z godny z normą EN 12492
  • rękawiczki – zapewnią ochronę Twoim dłoniom trzymającym stalową linę. Wybierz te rękawiczki, których materiał jest odporny na szybkie ścieranie się, a także pokryto go wodoodpornym impregnatem. Jeśli będziesz pokonywać szlaki latem, kup rękawiczki bez palców. Powinny spełniać wymogi normy EN 420
  • uprząż – musi być przede wszystkim lekka i mieć możliwość regulacji. Wygodne jest zastosowanie klamer Slide – Lock. Nie musisz jednak kupować specjalnej uprzęży na żelazne drogi. Wystarczy również klasyczna uprząż wspinaczkowa
  • dobrej jakości buty trekkingowe – muszą być przede wszystkim wygodne i podejściowe. Od Ciebie zależy, czy wolisz miękką, czy twardą podeszwę.

Zakupy w poradventure.pl

Jeśli zamierzasz spędzić urlop, pokonując via ferraty i szukasz odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego, który zagwarantuje Ci bezpieczeństwo na pionowych skałach, zajrzyj do naszego sklepu proadventure.pl. Znajdziesz w nim najwyższej jakości sprzęt potrzebny na żelaznych szlakach. Posiadamy stalowe lonże, liny, kaski, rękawiczki, uprząż, a także całe zestawy dla najmłodszych pasjonatów wspinaczki.