Sprzęt wspinaczkowy

Sprzęt wspinaczkowy

Sprzęt wspinaczkowy to wyposażenie, które jest niezbędne do aktywnego spędzania czasu na ściankach czy skałkach. Aby uprawiać tę dyscyplinę sportu, trzeba dysponować odpowiednimi akcesoriami. Sama wspinaczka jest bardzo wymagającym zajęciem, dlatego warto zadbać o wysoką jakość wyposażenia. Kompleksową ofertę sprzętów dla zawodowców i amatorów posiada nasz sklep internetowy ProAdventure.

Spis treści:
Jaki wybrać?
Uprząż wspinaczkowa
Lina asekuracyjna
Ekspresy i osprzęt asekuracyjny
Haki i karabinki
Kask wspinaczkowy i magnezja
Co na początek?
Nasza oferta

Jaki wybrać podstawowy sprzęt wspinaczkowy z oferty naszego sklepu?

Podstawowy sprzęt wspinaczkowy dostępny w naszym sklepie jest w pełni profesjonalny, a jednocześnie przystępny cenowo. Duże znaczenie ma wysoka jakość produktów, ponieważ wykazuje ona istotny wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ekwipunek dla osób początkujących może się ograniczyć do kilku podstawowych elementów wyposażenia, jednak z czasem warto pomyśleć o dokupieniu dodatkowych sprzętów. Wszystkie akcesoria niezbędne do uprawiania wspinaczki są dostępne w poszczególnych kategoriach naszego sklepu internetowego.

Uprząż wspinaczkowa

Uprząż wspinaczkowa dla osoby początkującej powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. W przypadku wspinania się na ściankach i skałach warto wybrać model o niezbyt szerokich pasach. Dobrym rozwiązaniem będzie możliwość regulacji pętli udowych i pasa biodrowego, pozwalająca użytkownikowi na założenie grubszej odzieży w chłodniejsze dni. Uprząż powinna zapewniać wygodną pozycję niezależnie od rodzaju noszonego ubrania. Produkt ten można dodatkowo dopasować również do płci, ponieważ wiele modeli występuje w wersji męskiej oraz damskiej.

Lina asekuracyjna

Wybór liny dla osoby początkującej nie jest szczególnie trudny. Do wspinania na skałach zalecamy wybór liny dynamicznej. Cieńsze zużywają się szybciej i są bardziej wymagające, ale zapewniają optymalny komfort. Na polskich skałach wystarczająco sprawdzi się lina o długości 60 metrów, natomiast na wyższe skały w Europie Zachodniej lepiej zabrać model 70-metrowy. Przy zakupie liny warto też zaopatrzyć się w specjalną płachtę, która przedłuży jej żywotność oraz dodatkowo zwiększy użytkownikowi wygodę poruszania się w skałach.

Mężczyzna zdobywający szczyt

Ekspresy i osprzęt asekuracyjny

Komfort wspinaczki w skałkach zapewnia zwykle około kilkunastu ekspresów, najlepiej stosunkowo krótkich oraz wyposażonych w druciany zamek. Początkujący użytkownicy powinni przetestować różne przyrządy asekuracyjne, aby wybrać ten najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb. Osprzęt tego typu powinien umożliwiać komfortową asekurację z wybranego stanowiska, a także podczas zjazdów. W przypadku wspinania się po drogach sportowych jednowyciągowych można zdecydować się na półautomatyczny lub całkowicie automatyczny przyrząd.

Haki i karabinki

Osobom początkującym polecane są także standardowe haki. Mają one postać metalowych klinów, które po wbiciu w skalną szczelinę tworzą punkt asekuracyjnych. Za ich pomocą można poprawić technikę wspinania, korzystając z różnych stopni i punktów. Do przydatnych elementów układu asekuracyjnego należą również karabinki, które znacząco podnoszą bezpieczeństwo manewrowania na linach. Do ich zalet należy duża wytrzymałość mechaniczna przy jednocześnie niskiej wadze. Karabinki wykorzystać można nie tylko do wspinaczki, ale też wykonywania różnych prac wysokościowych.

Kask wspinaczkowy i magnezja

Kask jest niezbędny zawsze, gdy wspinaczka odbywa się w terenie nawet minimalnie kruchym. Ochrona głowy będzie niezbędna również na litych drogach sportowych, ze względu na ryzyko uderzenia o skałę podczas niekontrolowanych ruchów. W przypadku wspinania się w skałach, dobrym rozwiązaniem będzie lekki kask piankowy. Poza tego rodzaju sprzętem, warto zaopatrzyć się też w woreczek na magnezję. Za jej pomocą można zyskać lepszą stabilność podczas wspinaczki na ściance lub w skałkach, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo.

Jaki sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej wystarczy na początek?

Sprzęt opisany powyżej stanowi dobrą podstawę do kompletowania wyposażenia do wspinaczki wysokogórskiej. W przypadku poruszania się po drogach niezabezpieczonych, zaleca się jednak wybór liny podwójnej oraz specjalnie przedłużanych ekspresów górskich. Przydatne będą również dodatkowe karabinki, friendy czy zestaw kości, które również znaleźć można w naszym sklepie internetowym. Takie wyposażenie pozwala na swobodne i bezpieczne uprawianie wspinaczki wysokogórskiej.

Nasza oferta

ProAdventure to doskonale wyposażony sklep internetowy, którego asortyment w całości poświęciliśmy produktom przeznaczonym do spędzania aktywnego czasu w górach. Jesteśmy grupą młodych pasjonatów, którzy chcą rozwijać umiejętności i doświadczenia klientów oraz promować sporty wspinaczkowe i górskie w Polsce. Zapewniamy wysoką jakość produktów i przystępne ceny. Zapraszamy do zapoznania się ze sprzętem oferowanym w sklepie internetowym ProAdventure.