Liny wspinaczkowe – którą wybrać?

Liny wspinaczkowe – którą wybrać?

Kompletujesz sprzęt do wspinaczki? Zapewne więc słyszałeś, że liny wspinaczkowe to jeden z najważniejszych i obowiązkowych elementów ekwipunku, który służy do asekuracji. Na rynku turystyki górskiej oraz turystyki aktywnej znajdziesz kilka jej rodzajów. Czy wiesz, jaką wybrać? Ekipa proadventure.pl pomoże Ci dokonać prawidłowego wyboru i nauczy jak dbać o linę wspinaczkową.


Spis treści:
Liny statyczne, a liny dynamiczne
Przed zakupem liny zwróć uwagę na…
Jak dbać o liny wspinaczkowe?
Liny wspinaczkowe dostępne w sklepie proadventure.pl

Liny statyczne, a liny dynamiczne

Cechą charakterystyczną lin statycznych jest ich mała rozciągliwość. Dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim podczas poręczowania dróg w górach, holowania oraz w speleologii, czyli badaniach jaskiń. Korzystają z nich również ratownicy górscy, podczas swoich akcji ratunkowych. Liny dynamiczne to liny asekuracyjne. Są elastyczne, sprężyste i rozciągliwe. Dzięki tym cechom, podczas odpadania od ściany masz pewność, że Twoja lina się nie zerwie. Nie odczujesz też znacząco siły szarpnięcia.

Przed zakupem liny zwróć uwagę na…

Zanim kupisz linę wspinaczkową, sprawdź, czy posiada ona certyfikat UIAA, wydawany przez Międzynarodową Federację Związków Alpinistycznych. Następnie określ, gdzie i na jakiej wysokości będziesz się wspinał. Od tego zależy bowiem jej długość. Najpopularniejsze są liny 50- i 60- metrowe. Pozwolą Ci się one wspiąć na wysokość 25-30 metrów. Ponadto do wspinaczki w górach wybierz tak zwaną linę połówkową, a na ściankę wspinaczkową linę pojedynczą. Jeśli zastanawiasz się nad grubością liny, to pamiętaj o zasadzie, że im cieńsza lina, tym szybsza. Zaczynając dopiero swoją przygodę na skałkach, kup jak najgrubszą linę, wówczas będziesz się na niej opuszczał wolniej, ale jednocześnie bezpieczniej. Standardowe grubości lin mają przedział od 8,9 mm do 11 mm. Dla amatorów optymalne będą średnice od 9,4 do 10 mm. Zwróć również uwagę na ciężar liny. W końcu musisz ją nosić oraz zwijać. Istotna jest też wiedza na temat siły uderzenia liczonej w Newtonach. Pamiętaj, że maksymalna jej wartość, którą może wytrzymać człowiek, wynosi 12 kN. Wybieraj też liny z jak najwyższą liczbą opadnięć. Istnieje bowiem zależność, że im większą jej wartość posiada lina wspinaczkowa, tym większe bezpieczeństwo Ci ona gwarantuje. Przydatną, ale nie obowiązkową opcją jest też oznaczenie środka liny.

lina dynamiczna zenithlina wspinaczkowa zenith

Jak dbać o liny wspinaczkowe?

Liny wspinaczkowe, tak jak inne elementy sprzętu wspinaczkowego należy regularnie czyścić. W przypadku dużych i uporczywych zabrudzeń warto wykorzystać specjalne szczotki oraz detergenty im dedykowane. Jeśli tylko chcesz odświeżyć swoją linę, wówczas możesz wyprać ją w chłodnej wodzie z niewielkim dodatkiem szarego mydła. Pamiętaj też, aby potem dobrze ją wysuszyć. Nie pozostawiaj liny zbyt długo wilgotnej, a do suszenia rozwieś ją tak, aby schła równomiernie. Nigdy nie zwijaj mokrej liny wspinaczkowej i nie zostawiaj jej w ten sposób. Może stęchnąć i znacznie osłabić swoją wytrzymałość. Lin wspinaczkowych nie należy także suszyć na mocnym słońcu i w wysokiej temperaturze powietrza. To również źle wpływa na ich późniejszy stan. Jeśli chcesz, aby Twoja lina wspinaczkowa służyła jak najdłużej, po czyszczeniu zabezpiecz ją impregnatem do lin.

Liny wspinaczkowe dostępne w sklepie proadventure.pl

W naszym sklepie internetowym proadventure.pl możesz zakupić zarówno liny dynamiczne, półstatyczne, jak i lonże, czyli element asekuracyjny na via ferraty. Posiadają one różną długość i grubość, dzięki czemu staną się indywidualnym elementem Twojego zestawu wspinaczkowego. Możesz je dopasować do swoich potrzeb i zaplanowanych wypraw górskich. W swojej ofercie posiadamy również osprzęt do lin wspinaczkowych, między innymi zestawy ekspresów, przyrządy zaciskowe, przyrządy asekuracyjne oraz szczotki i płyny do mycia lin, a także impregnaty. Zachęcamy Cię do odwiedzenia naszej strony internetowej proadventure.pl.