Latarka czołowa to nowoczesne akcesorium, które pozwala na wygodne oświetlenie miejsca pracy czy drogi na szlaku. Doskonale sprawdza się w zastosowaniach wymagających zachowania obu rąk wolnych, co ma ogromne znaczenie przykładowo dla wspinaczy, biegaczy i rowerzystów. Aby taka latarka dobrze spełniała swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrana. Ich kompleksową ofertę posiadamy w naszym sklepie internetowym ProAdventure.
Spis treści:
Jaka będzie najlepsza?
Moduł oświetleniowy
System zasilania
Dodatkowe udogodnienia
Produkty marki PETZL
Latarka czołowa LED to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie. Zastosowanie technologii diod elektroluminescencyjnych zapewnia więcej światła, dłuższą żywotność oraz niższe zapotrzebowanie na energię. Nowoczesne latarki tego typu wyposażone są w specjalny pasek nośny, który umożliwia wygodne założenie urządzenia na głowę. Element ten powinien być wykonany z odpowiedniego materiału, aby nie ocierał skóry i zapewniał niezbędny komfort. Nie bez znaczenia pozostaje też regulacja paska, pozwalająca na dostosowanie go do obwodu głowy użytkownika, a także obecność taśmy odblaskowej, zapewniającej większą widoczność oraz podnoszącej poziom bezpieczeństwa.
Bardzo istotnym elementem konstrukcyjnym takiej latarki jest moduł oświetleniowy, który odpowiada za jakość oraz moc emitowanego światła. Diody LED mogą bowiem posiadać konkretną ilość lumenów określających jasność źródła światła. Im wartość ta jest większa, tym mocniejsza będzie moc latarki. Nie zawsze jednak wybrana wartość musi być maksymalna. Aby oświetlić ścieżkę na szlaku i poradzić sobie z większością wyzwań, w zupełności wystarczy latarka zapewniająca ok. 200-450 lumenów. Nie bez znaczenia pozostają też dostępne tryby świecenia, których powinno być przynajmniej kilka. Za ich pomocą można dostosować moc do warunków otoczenia. Na otwartych, dużych przestrzeniach potrzebne jest najsilniejsze światło. Do oświecania terenu przy namiocie wystarczy średni tryb pracy, natomiast najniższa moc będzie idealna np. podczas studiowania mapy.
Podobnie jak ich ręczne odpowiedniki, modele czołowe mogą być zasilane na różne sposoby. Wybrany system ma swoje przełożenie zarówno na moc i komfort użytkowania, jak i czas świecenia. Standardowo takie latarki zasilane są bateriami lub akumulatorami, umieszczanymi w odpowiednim pojemniku na ogniwo energetyczne. W niektórych modelach element ten jest integralnym komponentem modułu oświetleniowego bądź też częścią montowaną osobno na pasku lub połączoną kablem. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się wówczas, gdy potrzebna jest wymiana akumulatora lub baterii bez zdejmowania latarki z głowy. W ten sposób można też lepiej rozłożyć ciężar, co sprzyja wygodzie. Zasilanie bateryjne zalecane jest w sytuacji, gdy miejsce użytkowania latarki uniemożliwi dostęp do źródła prądu. Akumulatory zapewniają dłuższy czas świecenia, ale do ich doładowania w terenie niezbędne będzie zastosowanie powerbanka.
Latarki tego typu mogą posiadać dodatkowe udogodnienia. Jednym z nich jest regulowany moduł oświetleniowy, pozwalający na kontrolowanie kąta padania strumienia światła. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w terenie, ponieważ daje możliwość dostosowania pola widzenia użytkownika w każdej pozycji. Niektóre modele latarek pozwalają też na zmianę barwy światła, np. z białego na czerwone lub zielone. Pierwsze z nich znacząco ułatwia śledzenie mapy w ciemnościach. Zielone światło przydaje się natomiast podczas obserwacji terenu, np. celem odnalezienia odpowiedniej ścieżki. Nie bez znaczenia pozostaje obecność dodatkowej diody sygnalizacyjnej na opasce, która zapewni lepszą widoczność użytkownika dla innych turystów.
Latarka czołowa PETZL to idealne akcesorium do biegania, wspinaczki, turystyki oraz innych aktywności w terenie. Produkty tej firmy wyróżniają się mocną, zwartą i jednocześnie lekką konstrukcją, a także są bardzo praktyczne i łatwe w użyciu. Doskonale nadają się zarówno do pracy w zasięgu rąk, jak i podczas przemieszczania się. Na szczególną uwagę zasługują modele z mieszaną wiązką światła, zapewniającą oświetlenie skupione, szerokie lub dyskretne. Zastosowanie konstrukcji Hybrid Concept sprawia, że mogą być zasilane akumulatorem lub bateriami. Latarkę tej marki da się założyć na głowę bądź też zamocować na rower. Zmiana trybu świecenia odbywa się za pomocą intuicyjnego przycisku, dzięki czemu obsługa jest szybka i sprawna. Opaski latarek tej marki można zdemontować i wyprać, a także osobno przechowywać i transportować. Zapraszamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu internetowego ProAdventure, gdzie dostępnych jest wiele modeli tej marki.