Jaki śpiwór zabrać w góry?

Jaki śpiwór zabrać w góry?

Kupno idealnego śpiwora w góry może stanowić nie lada wyzwanie. Ich producenci dają nam szeroki ich wybór. Syntetyczne, puchowe, mumie, tradycyjne, czyli kołdrowe, letnie, zimowe, schroniskowe… To tylko niektóre ich rodzaje. Czym się kierować podczas zakupów i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Czy warto brać w góry śpiwór?

Śpiwór to stały element ekwipunku każdego wędrującego po górach. Nawet jeśli planujemy nocleg w schronisku, nikt nie zagwarantuje, że nie zostanie nam przydzielone miejsce na tak zwanej glebie, czyli podłodze. Dobrej jakości śpiwór nie tylko zapewni nam komfort termiczny, ale również wygodę, zarówno w schronisku, jak i w namiocie. Tym bardziej że pogoda w górach potrafi być kapryśna i zaskakiwać, niekoniecznie pozytywnie.

Oczywiście śpiwór to dodatkowy bagaż, który musimy dźwigać na plecach. Jak wiadomo, wędrowcy wyznają zasadę, im mniej, tym lepiej, aczkolwiek z tego elementu ekwipunku nie warto rezygnować. Chyba że nasza wyprawa ma się zakończyć tego samego dnia, powrotem do doliny.

Rodzaje górskich śpiworów

Producenci śpiworów dają nam ich szeroki i zróżnicowany wybór. Nie ma jednego śpiwora, który nazwiemy górskim i sprawdzi się on w każdych warunkach. Zimą spakujemy puchowy, który zapewni nam większy komfort termiczny, a latem syntetyczny, który ma właściwości szybkoschnące. Chcąc dokonać właściwego zakupu, warto więc znać podstawowe cechy poszczególnych modeli:

  • Śpiwory puchowe – zalecane do stosowania w warunkach zimowych, ze względu na ich puchowy wkład, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Śpiwory puchowe „oddychają”, to znaczy, że przepuszczają do środka powietrze. Ponadto są bardzo lekkie, a po złożeniu zajmują mało miejsca. Niestety, ze względu na swój puchowy wkład, dość mocno absorbują wodę oraz wilgoć, a także długo schną.
  • Śpiwory syntetyczne – ich główną zaletą jest to, że są szybkoschnące i niedrogie. Niestety, ich właściwości termiczne są gorsze niż śpiworów puchowych, zatem w ekstremalnych warunkach będzie nam w nich zimno. Sprawdzają się przede wszystkim od wiosny do jesieni.
  • Śpiwory mumia – posiadają tak zwany kaptur, który zapobiega uciekaniu ciepła przez głowę oraz stanowi dodatkową poduszkę. Śpiwór mumia kształtem przypomina człowieka, w górnej części jest szeroki, a w dole, na nogach się zwęża. Pomaga to zachować optymalną termoizolację.
  • Śpiwory typu kołdra – po całkowitym rozpięciu zamka przypomina kołdrę. Ma prostokątny kształt, często nie posiada kaptura. Jeśli zepniemy dwa śpiwory typu kołdra ze sobą, możemy otrzymać, albo dwuosobowe przykrycie, albo duży śpiwór dla pary. Istotną cechą jest to, że wszyte w nich zamki zazwyczaj są dwukierunkowe.

Czy śpiwór jednosezonowy, to śpiwór jednorazowy?

Zapewne każdy z nas zastanawiał się, co oznacza, że śpiwór jest jedno- dwu – a nawet trzysezonowy? Tym bardziej że panuje też nomenklatura śpiwora letniego i zimowego. Czy zatem śpiwór jednosezonowy, jest śpiworem jednorazowym? Absolutnie nie.

Śpiwór jednosezonowy jest najcieńszy, najlżejszy i ma najmniej wsadu (maks. 300 g). Śpiwory dwusezonowe nazywane są też śpiworami letnimi. Sprawdzają się zazwyczaj od końca wiosny do połowy jesieni, kiedy temperatura na zewnątrz oscyluje w granicach 0 stopni do 21 stopni Celsjusza. Wiele osób jednak uważa, że w momencie, kiedy termometry pokazują zero, wówczas należy wymienić śpiwór z dwu- na trzysezonowy, którego ilość ociepliny wynosi od 400 do 700 g. Jest przydatny zarówno wczesną wiosną, jak i późną jesienią, bowiem zapewnia optymalne ciepło, gdy temperatura spada nawet do –5 stopni Celsjusza. Jest także odporny na warunki atmosferyczne, na przykład wilgoć. Najcieplejszy jest śpiwór zimowy. Jego ocieplina to ponad 700 g. Idealnie sprawdza się w warunkach ekstremalnych.

Na co zwrócić uwagę kupując śpiwór?

Jeśli dokonamy prawidłowego zakupu śpiwora, żadne, nawet ekstremalne warunki atmosferyczne nie będą nam straszne. Pierwszym elementem, który musimy określić podczas jego wyboru, to, w jakich warunkach będziemy spali i do jakiego poziomu będzie spadać temperatura powietrza. Warto również znać swój poziom progu zimna. Każdy bowiem inaczej odczuwa ciepło, ponadto kobiety zazwyczaj potrzebują wyższych temperatur, aby odczuwać komfort termiczny (na śpiworach oznaczono go literą T). Normy dla śpiworów EN 13537/ ISO 23537 zdefiniowały trzy stopnie komfortu cieplnego: zielony, którego granica komfortu określona jest na 0 stopni. Jest to temperatura, w której zdrowa kobieta nie odczuwa chłodu podczas snu. Kolejny stopień to pomarańczowy (temperatura graniczna), wynosi – 6 stopni. Jest to temperatura, w której zdrowy mężczyzna, w śpiworze jest w stanie przetrwać bez odczucia dominującego zimna. Ostatni poziom, czerwony (temperatura ekstremalna) ustalony został na temperaturę – 24 stopni Celsjusza. Ten poziom zagraża nadmiernemu wychłodzeniu ciała.

Myśląc o własnym komforcie termicznym, powinniśmy wziąć pod uwagę wypełnienie śpiwora, czy ma być puchowe, czy syntetyczne, oraz jego budowę. Jeśli będziemy zabierać go zimą w góry, powinien posiadać też kaptur, podwójną komorę (typ HH), osłonę zamka, termiczny kołnierz oraz kształt mumii. Istotna jest również tkanina, z której został uszyty. Im bardziej wodoodporna, tym większa szansa, że nie będzie szybko absorbował wilgoci.

Śpiwór, tak jak ubranie, dobieramy do wzrostu. Zbyt krótki nie zapewni nam ani ciepła, ani wygody. Za szeroki zaś spowoduje, że ciepło, zamiast pozostawać w środku śpiwora, będzie uciekać. W śpiworach typu kołdra warto wziąć pod uwagę też, czy będziemy spać sami, czy z partnerem/partnerką. Jeśli solo, to na kierunek zamka uwagi zwracać nie musimy, jeśli w parze, to warto pamiętać, że jeden zamek musi być prawy, a drugi lewy. Tylko wtedy uda się je nam połączyć.

Duże znaczenie ma też po złożeniu waga i wielkość śpiworów. Na szczęście ich producenci zadbali i o to. Większość śpiworów jest kompaktowa i ma właściwości kompresyjne. Śpiwory kompaktowe to przede wszystkim oszczędność miejsca w bagażu, jak i sił naszych pleców.

Konserwacja śpiworów

Równie ważna, jak wybór śpiwora jest jego konserwacja. Jeśli ma on nam służyć przez lata, musimy o niego odpowiednio zadbać. Śpiwór najlepiej prać ręcznie. Zaczynamy od jego dokładnego namoczenia, tak aby woda wsiąknęła w całość. Do czyszczenia używamy delikatnego płynu, specjalnie dedykowanego dla śpiworów. Płukanie musi być efektywne, to znaczy, tak aby usunąć z puchu cały detergent. Jeśli jednak zdecydujemy się na pranie w pralce, warto użyć programu do tkanin delikatnych lub prania ręcznego. W pralce nastawiamy temperaturę 30 stopni. Najlepiej nie wirować śpiworów, tylko włączyć program odsączania wody.

Do suszenia śpiwór musimy rozwiesić w przewiewnym miejscu, tak aby zapewnić mu cyrkulację powietrza. Zapobiegnie to długiemu utrzymywaniu się wilgoci w jego wnętrzu. Warto, abyśmy również pamiętali o przewracaniu go tak, aby suszył się równomiernie oraz rozbijali w międzyczasie puch. W przypadku prania śpiwora w pralce można użyć też dwóch piłeczek tenisowych, które zapobiegną brylowaniu ociepliny.

Jak już wspomnieliśmy, suchy, złożony w worku kompresyjnym śpiwór zajmuje mało miejsca, nawet jeśli jest puchowy. W domu jednak powinniśmy unikać takiego przechowywania śpiwora. Najlepiej, gdyby był on powieszony w osobnym worku, który jest dołączony do kompletu.

Akcesoria do śpiworów

Kupno śpiwora to dopiero połowa drogi do sukcesu, czyli komfortowo przespanej w górach nocy. Druga połowa to akcesoria do niej. Oczywiście nie są one obowiązkowe, ale z pewnością bardzo przydatne, tym bardziej że pozwolą nam one zadbać o śpiwór i uniknąć częstego czyszczenia go. Warto zatem, abyśmy rozważyli zakup:

  • Maty pod śpiwór – przede wszystkim chroni nasz śpiwór przed pobrudzeniem i wilgocią. Stanowi też dodatkową izolację od podłoża.
  • Wkładki do śpiwora – zwanej też prześcieradłem do śpiwora. Idealnie odprowadza wilgoć, ale również wzmacnia nasz komfort termiczny.
  • Poduszki turystycznej – najlepsze są dmuchane, gdyż zajmują mało miejca. Ze względu na ich kompaktowe rozmiary nie potrzebujemy pompki do ich nadmuchania, wystarczą w zupełności nasze płuca. Są również modele poduszek samozasysających powietrze atmosferyczne.

Śpiwory w proadventure.pl

W naszym sklepie proadventure.pl znajdziesz odpowiedni śpiwór dla siebie. Będzie on dobrany do warunków, w jakich będziesz go używał, jak również do Twojego wzrostu. Warto również, abyś zapoznał się z naszą ofertą akcesoriów do śpiworów. Posiadamy zarówno wkładki do nich, samopompujące maty, które są nie tylko wygodne, ale pozwalają również na ich szybkie rozłożenie, jak i złożenie, oraz środki czyszczące. Płyny do prania, które Wam oferujemy, mają oprócz tego, że są delikatne, ale skuteczne, to również w odróżnieniu od innych detergentów nie pozostawiają hydrofilowego osadu. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu.