Scyzoryk to jeden z tych akcesoriów wyposażenia turystycznego, który przydaje się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Posiadają go już nawet najmłodsi harcerze. Na rynku znajduje się ich wiele modeli. Zastanawiasz się, który wybrać? Składany nóż, czy może scyzoryk wielofunkcyjny? Każdy z nich ma swoje zalety, o których przeczytasz w poniższym artykule. Dowiesz się też jak zadbać o niego, aby służył Ci przez wiele lat.
Spis treści:
Jaki scyzoryk wybrać?
Rodzaje scyzoryków
Jak zadbać o scyzoryk?
Scyzoryk to stały element ekwipunku każdego wędrowca. Przydaje się zarówno w górach, lesie, jak i nad morzem. Można nim ostrugać patyk do ogniska, przyciąć kawałek liny, czy otworzyć puszkę z konserwą. Dawniej scyzoryki przypominały wyłącznie składane noże. Dziś można spotkać całe zestawy mini narzędzi zwanych multitool, w których noże to tylko jeden z elementów, inny to na przykład mini kombinerki. Szukając odpowiedniego modelu scyzoryka, przede wszystkim musimy określić, czego od niego oczekujemy. Czy ma nam służyć jako odpowiednik kuchennego noża, czy też ma być remedium na każdą niespodziewaną sytuację? W pierwszym przypadku wystarczy nam tradycyjny, składany nożyk, w drugim lepiej zainwestujmy w narzędzie wielofunkcyjne.
Istotna jest również jakość naszego nowego scyzoryka. Oferują nam ją na przykład szwajcarskie manufaktury. Jeśli jednak zdecydujemy się na inną firmę niż słynna marka Victorinox, to warto pamiętać, że stalowe, szpiczaste i dobrze naostrzone ostrza to podstawa. Najlepiej, gdyby nasz zestaw zawierał ich dwa rodzaje, pierwszy gładki, a drugi chropowaty. Ponadto warto wybrać modele posiadające śrubokręt, nożyczki i kombinerki. Podczas górskich wypraw może przydać się również szpikulec, karabinek oraz pęseta. Scyzoryk powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb. Nie ma jednego uniwersalnego, który zaspokoiłby potrzeby wszystkich wędrowców. Ważne jednak, aby nie ślizgał się w dłoni i dobrze w niej leżał. Scyzoryk dla kobiety będzie na przykład lżejszy i mniejszy niż ten dedykowany mężczyznom. Warto, abyśmy również zwrócili uwagę na rodzaj stali z jakiej został wykonany, tak, aby nie okazało się, że za pół roku, po kilku wyprawach musimy oczyszczać go z rdzy, lub co gorsza wyrzucić, bowiem uległ on odkształceniom.
Na rynku akcesoriów turystycznych spotkamy się z wieloma wersjami scyzoryków. Możemy więc idealnie dostosować je do swoich potrzeb. Dzielimy je na dwa podstawowe typy:
Klasyczny scyzoryk przypomina mały, składany nóż. Przydaje się on podczas pieszych, jednodniowych wędrówek, po znanych i często uczęszczanych szlakach. Służy do rozcinania, przecinania, smarowania, strugania, podważania. Jeśli jest dość ostry i ma szpiczaste ostrze, bez problemu otworzymy nim nawet puszkę z konserwą. Wybierając ten model scyzoryka, warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość ostrzy, ale również na rękojeść, która powinna idealnie leżeć w dłoni, a także na rodzaj otwierania go. Najlepsze są scyzoryki sprężynowe, które pozwalają na automatyczne wyjęcie ostrza z rękojeści. Daje to nam możliwość szybkiej reakcji, na przykład w momencie zagrożenia. Istotne jest również, aby ten typ scyzoryka posiadał funkcje blokującą, tak aby nie otworzył się nam w kieszeni samoistnie.
W tym przypadku producenci scyzoryków zadbali o nasze upodobania. Oprócz podstawowego noża o gładkim ostrzu dodali nam również inne narzędzia. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać wersje minimalistyczne, w skład których wchodzą dwa rodzaje ostrzy (gładkie i chropowate), korkociąg i nożyczki, aż po luksusowe wersje zawierające łyżki, widelce, kombinerki, pilniczki, pęsetę, karabinek, breloczek, mini piłę, śrubokręt, czy choćby miarkę. W zależności od ilości komponentów scyzoryka kształtuje się jego cena. Najprostsze wersje możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Szwajcarski, najbogatszy model marki Victorinox, to koszt kilkuset złotych. Jest to jednak jedna z najlepszych inwestycji, tym bardziej, że wyjmowanie poszczególnych elementów jest łatwe i szybkie, w obrębie jednej dłoni.
Wraz z kupnem scyzoryka powinniśmy dokonać wyboru etui dla niego, które nie tylko będzie zapobiegać jego zarysowaniom w kieszeni, ale także ochroni go przed zagubieniem podczas wyprawy. Musimy jednak pamiętać, aby do kabury nie wkładać brudnego scyzoryka. Oczyszcza się zarówno jego rękojeść, ostrza oraz inne akcesoria, które zawiera, jak i mechanizm otwierający. Aby nie dopuścić do korozji musimy usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia oraz dokładnie go osuszyć. Do mycia scyzoryka powinniśmy używać specjalnie do tego dedykowanych preparatów. Alternatywą dla nich może być również słynny WD-40. Wprawdzie na wielu blogach spotykamy się z propozycją czyszczenia scyzoryków wodą z płynem do naczyń, szorując brud szczoteczką, ale może to doprowadzić do zarysowań stali lub rękojeści. Zestawy do czyszczenia scyzoryków zawierają akcesoria, które pozbywają się brudu pod ciśnieniem. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że w tym przypadku nie trzeba ich rozkręcać do czyszczenia. Warto się w nie zaopatrzyć choćby dlatego, że znajdują się w nich preparaty zabezpieczające nasze scyzoryki.
W naszym sklepie proadventure.pl znajdują się scyzoryki najwyższej jakości, szwajcarskiej marki Victorinox. Zarówno ich modele klasyczne, jak i rozbudowane wersje multitool gwarantują nie tylko bezpieczeństwo, ale również odnalezienie się w każdej sytuacji i w każdych warunkach. Oferujemy wersje minimalistyczne zawierające ostrze noża, korkociąg i nożyczki, jak i te bogate, w których znajdują się śrubokręt, kombinerki, pilniczek, nożyczki, a nawet mała piła. Marka Victorinox produkuje scyzoryki z najwyższej jakości stali, co sprawia, że nie straszne im są niekorzystne warunki atmosferyczne, rdza, czy brud. Zostały wykonane z niebywałą starannością i precyzją.